Nappasimme tovi sitten muutaman kuvan sen kunniaksi, että olin käynyt taas Markon saksittavana. Vähän taas lisää vaaleutta, vähän enemmän keveyttä, sama resepti jolla on menty viime kuukaudet. Olen alkanut tottua tähän lookiin, hätkähdin kun näin pitkät hiukseni viimekesäisissä kuvissa. En muistanutkaan miten pitkät ne olivat! Ja silloin tietysti ajattelin suurimman osan ajasta että äh miksi ne roikkuvat taas tiellä.

Olen alkanut taas vähän vaiheilla tukkani kanssa – pitäisikö taas antaa sen vaan kasvaa pitkäksi surffireuhkaksi, vai pitää lyhyempänä ja särmänä? Molemmissa on puolensa. Välillä tuntuu, että tästä lyhyemmästä saisi enemmän irti, jos jaksaisi laittaa sitä silloin tällöin, taivutella latvoja raudalla kuten Marko tekee. Sama olo oli tosin pitkästäkin tukasta. Ehkä näin 37-vuotiaana kannattaa jo myöntää itselleen, että is just not happening. Hiustenkuivaajaan voisi silti sijoittaa ensi syksynä kun lämpötilat alkavat laskea.

Kuvat on otettu Albertinkadulla pienen kirjadivarin edessä. Se on ollut kiinni niin kauan kuin olemme asuneet Punavuoressa, siis yli vuoden, ja haaveilen välillä, että ostaisin sen pois ja alkaisin tarjoilla siellä viiniä ja kirjasuosituksia. Asiakaspaikkoja (eli nojatuoleja) mahtuisi ainakin kaksi ja koiria varten levittäisin lattialle paksun marokkolaisen maton. Kirjakauppa-viinibaarini ei ehkä olisi liiketoiminnaltaan voittajakonsepti, mutta tunnelma olisi takuulla kohdallaan.

Käytän harvoin valkoista, mutta aina kun käytän, mietin että pitäisi käyttää useammin. Se näyttää niin freesiltä varsinkin vähän päivettyneellä iholla. Rakastan sitä, että valkoisesta paidasta syntyy mustien housujen oikea asu, ajaton ja rento ja elegantti. Kenkävalinnalla saa taivuteltua nyanssit siihen suuntaan kuin haluaa: lenkkareiden kanssa kokonaisuus olisi urbaani, mustien avokkaiden kanssa klassinen. Mokkaisten korkosandaalieni kanssa se näyttää just siltä miltä haluan kesäisin näyttää, siltä että olen juuri kuljeskelemassa torille ostamaan kukkia tai lähdössä ulos viinille (vaikka oikeasti olen menossa apteekkiin hakemaan koiralle matolääkettä).

MOS MOSH KAULUSPAITA* DOTS
FRENCY & MERCURY AURINKOLASIT* TREND OPTIC
TOTEME FARKUT URBAN A
MARYAM NASSIR ZADEH MOKKAKOROT* MINIMAL NORDIC
KULTAINEN RIIPUS MATKAMUISTO PARIISISTA
*SAATU
PHOTOS BY JARNO JUSSILA
Oi, kirjakaupaa-viinibaari. Perusta se. Tuun heti kylään!
Mun eläkesuunnitelmana on perustaa divarin/kirjakaupan, kukkakaupan ja viinibaarin yhdistelmä. Eläkkeellä, koska en usko sen tuottavan, mutta siellä voisin sitten hengailla emännöimässä :)
Onkohan sulta kysytty, mut onko curly girl -metodi tuttu? Vois jättää kuivaajat ostamatta. Mä niin haluaisin nähdä miten sun tukkas käyttäytyisi :)
On se tuttu juu, en ole tosin testannut! Pohdiskelen asiaa, mullahan on melko luonnonkihara tukka mutta en ole ihan varma tykkäisinkö siitä superkiharaisesta lookista omassa päässäni. Katotaan!
Nuo lyhyemmät hiukset sopii sulle niin hyvin!
Kiitos, kiva kuulla! x
Olet kyllä oivaltanut tyylin syvimmän olemuksen: mieti, miltä haluat näyttää ja toteuta se! So simple.
Kyllä, just niin! x
Kirjakauppa-viinibaari ois kyllä ihana lisä Helsinkiin! <3
JEP!
JEE!
SAMAA MIELTÄ!
Toi look on ihana!
Kiitti! x
Oi kyllä..
Matolääke Lookki puree ❤️
:D
HAHAHAHA! xxx